PartPro 150 xPSzybki sposób na realizację twoich projektów
PartPro 150 xP wykorzystuje zaawansowana technologię SL (Stereolitografię). Liniowy system skanowania laserowego zapewnia przełomową jakość i niezawodność w porównaniu ze starszymi systemami luster galvo. Precyzję i szczegółowość wydruków zapewni wysoka rozdzielczość nawet do 25 mikronów apole robocze pozwali na wydruki w rozmiarach aż...
SLA ? druk 3D metodą stereolitografii
Co sprawia, że druk 3D SLA cieszy się uznaniem w niemal każdej gałęzi przemysłu? Stereolitografia została opracowana już w 1984 roku, dzięki czemu rozwiązania stosowane w tym zakresie są obecnie bardzo rozwinięte. Do tego jest to metoda wyróżniająca się opłacalnością, która łączy się z wysoką jakością wydruku. Przy użyciu SLA druk 3D pozwala osiągnąć świetną dokładność odwzorowania modelu oraz bardzo gładką powierzchnię.
Jak działa wykorzystująca technologię SLA drukarka 3D? Materiał, z którego powstaje wydruk, to fotopolimer, czyli żywica światłoczuła. Tworzywo ma początkowo formę płynną, a pod wpływem światła emitowanego przez laser UV drukarki. Model powstaje warstwa po warstwie, a ze względu na skład chemiczny żywicy możliwe jest osiągnięcie twardego i wytrzymałego wydruku. Laser podąża za określoną ścieżką, wykorzystując w tym celu zestaw luster lub liniowy system skanowania. Druk 3D SLA zazwyczaj wymaga dodatkowego utwardzenia po wykonaniu modelu, by zapewnić jeszcze lepsze właściwości mechaniczne.
Pojedyncza warstwa ma wysokość wynoszącą zazwyczaj od 25 do 100 mikrometrów. Większość urządzeń umożliwia dostosowanie tego parametru, co może być przydatne między innymi przy tworzeniu bardzo szczegółowych modeli. Zmniejszenie rozdzielczości pozwala na lepsze odwzorowanie skomplikowanych kształtów, jednak wiąże się jednocześnie ze spowolnieniem wydruku. Jaka drukarka 3D będzie odpowiednia? Wybór zależy przede wszystkim od docelowego zastosowania urządzenia. W przypadku procesów przemysłowych warto stawiać na najbardziej wydajne sprzęty od renomowanych producentów, których propozycje można znaleźć w ofercie Aemca.
Drukarki 3D SLA ? zastosowanie
Druk 3D SLA pozwala wytworzyć obiekty, które cechują się wysokim poziomem wytrzymałości i przewidywalnym zachowaniem w różnych warunkach. Z tego względu drukarki 3D SLA mogą być użyte w sytuacjach, w których zachowanie odpowiedniej charakterystyki materiału jest kluczowe. Co więcej, dzięki wysokiej precyzji wydruku, wykonane modele są bardzo szczelne. W efekcie SLA jest metodą stosowaną między innymi przy produkcji części motoryzacyjnych, wytwarzaniu elementów związanych z biotechnologią czy projektowaniu urządzeń mających kontakt z wodą i innymi płynami. Dokładność jest z kolei cechą pożądaną w praktycznie każdej branży, a możliwość skorzystania z żywicy o różnych parametrach znacznie zwiększa potencjał tej metody druku.
Zastanawiając się, jaka drukarka 3D SLA najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, warto zwrócić uwagę na obsługiwane materiały. Każdy rodzaj żywicy ma inne właściwości, co jeszcze bardziej zwiększa wszechstronność drukarek SLA.
- Standardowa żywica to dobry wybór między innymi do prototypowania, jednak jej parametry sprawiają, że może być użyta również do tworzenia gotowych produktów, które wymagają wysokiej dokładności i wytrzymałości.
- Żywica o podwyższonej wytrzymałości umożliwia wydruk modeli o świetnych właściwościach mechanicznych, jednak problemem mogą być tutaj wysokie temperatury. Jeśli potrzebna jest pełna sprawność w takich warunkach, należy postawić na żywicę wysokotemperaturową.
- Żywica dentystyczna może być użyta na przykład do tworzenia implantów zębów. Do jej zalet należy biokompatybilność i spory stopień odporności na ścieranie materiału.
- Dostępne są również takie tworzywa, jak żywica odlewnicza czy żywica kauczukopodobna, które znajdują zastosowanie odpowiednio w tworzeniu form odlewniczych i modeli o parametrach przypominających właściwości gumy.
Stereolitografia to sprawdzona metoda o ogromnych możliwościach. Zapraszamy do skorzystania z oferty Aemca, w której znajdą Państwo najlepsze urządzenia do profesjonalnego druku 3D.